Təhtəlhesab şəxslər müəyyən edilmiş məqsədlər üçün müəssisədən pul almış müəssisənin işçiləridir. Təhtəlhesab şəxslərə avans olaraq pul vəsaitləri təşkilatın kassasından nağd şəkildə və ya bankda olan hesablarından onların əmək haqqı kartlarına köçürmə yolu ilə ödənilir. Təhtəlhesab şəxslərə nəğd pul aşağıdakı hallarda verilə bilər:
ezamiyyə xərcləri üçün;
inzibati-təsərrüfat və əməliyyat xərcləri üçün (dəftərxana mallarının alınması, xırda təmir, nümayəndəlik xərcləri və s.);
nümayəndəlik xərcləri üçün.
Təhtəlhesab şəxslərə pul verdikdə yaddan çıxartmaq lazım deyil ki, təhtəlhesab şəxslər aldıqları avansların təyinatından asılı olaraq 5 iş günü müddətində onların xərclənməsi barədə mühasibatlığa avans hesabatı təqdim etməlidirlər və xərclənməyən pul qalığını kassaya qaytarmalıdırlar. Eyni şəxsə yeni avans məbləği yalnız əvvəl verilmiş avans məbləği haqda hesabat təqdim edildikdən və pulun qalığı qaytarıldıqdan sonra verilir.
Ezamiyyə məqsədləri üçün verilən avans məbləğləri üzrə avans hesabatları isə təhtəlhesab şəxs ezamiyyətdən qayıtdıqdan sonra onun tərəfindən 3 iş günü müddətində mühasibatlığa təhvil verilməlidir;
Nəğd pullar işçinin ərizəsi əsasında verilir. Ərizə müəssisə rəhbəri tərəfindən təsdiqlənməlidir. Ərizədə müəssisə rəhbəri qeyd etməlidir: nə qədər pul verilir və hansı tarixədək.
Pullar kassadan verildikdə kassa məxaric orderi tərtib edilir (forma KO-2)
Sənəd nümunəsini linkdən əldə edə bilərsiniz https://ifac.az/az/document/9
Alınan pullara görə təhtəlhesab şəxs avans hesabatı tərtib etməli və müəssisə mühasibatlığına təqdim еtməlidir. Mühasibatlıqda təqdim оlunmuş avans hеsabatı, оna əlavə оlunan еzamiyyə vəsiqəsi və digər sənədlər əsasında (çеk, qaimə, qəbz, nəqliyyatla əlaqədar bilеtlər və s.) ətraflı yохlanılır və hеsabat müəssisə rəhbəri tərəfindən təsdiq еdilir.
Nəzərdə saxlamaq lazımdır ki, "Nağdsız hesablaşmalar haqqında" AR qanunun 3.3 maddəsinə əsasən ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyata alınmış vergi ödəyiciləri və vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi ardıcıl 12 aylıq dövrün istənilən ayında (aylarında) 200 000 manatdan artıq olan ticarət və (və ya) ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan vergi ödəyiciləri tərəfindən təqvim ayı ərzində ümumi məbləği 30 000 manatdan, digər vergi ödəyiciləri tərəfindən isə təqvim ayı ərzində ümumi məbləği 15 000 manatdan artıq olan hesablaşmalar üzrə ödənişlər yalnız nağdsız qaydada həyata keçirilməlidir.

Accountable persons are employees of an enterprise who receive money from the organization for specific designated purposes. Advance funds allocated to accountable persons are paid either in cash from the organization’s cash desk or transferred from the organization’s bank accounts to their salary cards. Cash may be issued to accountable persons in the following cases:
for business trip (travel) expenses;
for administrative, operational, and household expenses (purchase of office supplies, minor repairs, representation expenses, etc.);
for representation expenses.
When providing cash to accountable persons, it is important to remember that accountable persons must submit an advance report to the accounting department within 5 working days depending on the purpose of the advances received, and must return any unspent balance to the cash desk. A new advance payment may be issued to the same person only after the previous advance has been fully reported and the remaining balance has been returned.
Advance reports related to funds issued for business trips must be submitted to the accounting department within 3 working days after the accountable person returns from the trip.
Cash is provided based on the employee’s written request. The request must be approved by the head of the organization. The request must indicate the amount of money to be issued and the deadline for its use.
When cash is issued from the cash desk, a cash expenditure order (Form KO-2) is prepared.
A sample document can be obtained via the link: https://ifac.az/az/document/9
For the cash received, the accountable person must prepare an advance report and submit it to the organization’s accounting department. The accounting department reviews the advance report together with attached documents—travel authorization forms, receipts, invoices, vouchers, transport tickets, etc.—and the report is then approved by the head of the organization.
It should be noted that according to Article 3.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Cashless Settlements,” payments exceeding 30,000 AZN per calendar month by VAT-registered taxpayers and taxpayers engaged in trade and/or public catering activities with taxable transactions exceeding 200,000 AZN in any month of a consecutive 12-month period, as well as payments exceeding 15,000 AZN per calendar month by other taxpayers, must be carried out exclusively in a cashless form.