Azərbaycanda fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrini kirayə verənlər üçün yeni vergi öhdəliyi müəyyənləşdirilir.
“Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində bu istiqamətdə mühüm dəyişiklik nəzərdə tutulub.
Sənədə əsasən, fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrinin (mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlər istisna olmaqla) digər fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə edilən gəlirlərdən 10 faiz vergi tutulacaq.
Bu, o deməkdir ki, artıq mənzil sahibləri kirayə müqavilələrindən gəlir əldə etdikdə, həmin gəlir ödəmə mənbəyində 10 faiz dərəcə ilə vergiyə cəlb olunacaq.
Qeyd edək ki, layihə hazırda Milli Məclisdə müzakirə mərhələsindədir və 2026-cı ilin dövlət büdcəsi paketinin tərkib hissəsini təşkil edir.
Yeni qaydanın əsas məqsədi kölgə iqtisadiyyatının azaldılması və mənzil bazarında şəffaflığın artırılması kimi izah olunur.

In Azerbaijan, a new tax obligation is being introduced for individuals who rent out residential properties they own.
According to the draft law “On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026”, significant changes are proposed in this area.
Under the document, income received by individuals from renting out residential properties (excluding hotels and hotel-type facilities) to other individuals will be subject to a 10% tax.
This means that income earned by property owners from rental agreements will now be taxed at a rate of 10% at the source of payment.
It should be noted that the draft law is currently under discussion in the Milli Majlis (Parliament) and forms part of the 2026 state budget package.
The main goal of this new regulation is to reduce the shadow economy and increase transparency in the housing market.