Azərbaycanda fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrini kirayə verənlər üçün yeni vergi öhdəliyi müəyyənləşdirilir.
“Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində bu istiqamətdə mühüm dəyişiklik nəzərdə tutulub.
Sənədə əsasən, fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrinin (mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlər istisna olmaqla) digər fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə edilən gəlirlərdən 10 faiz vergi tutulacaq.
Bu, o deməkdir ki, artıq mənzil sahibləri kirayə müqavilələrindən gəlir əldə etdikdə, həmin gəlir ödəmə mənbəyində 10 faiz dərəcə ilə vergiyə cəlb olunacaq.
Qeyd edək ki, layihə hazırda Milli Məclisdə müzakirə mərhələsindədir və 2026-cı ilin dövlət büdcəsi paketinin tərkib hissəsini təşkil edir.
Yeni qaydanın əsas məqsədi kölgə iqtisadiyyatının azaldılması və mənzil bazarında şəffaflığın artırılması kimi izah olunur.

В Азербайджане устанавливается новое налоговое обязательство для физических лиц, сдающих в аренду принадлежащие им жилые помещения.
Согласно проекту закона «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год», в этом направлении предусмотрены важные изменения.
В соответствии с документом, доходы физических лиц от сдачи в аренду жилых помещений (за исключением гостиниц и объектов гостиничного типа) другим физическим лицам будут облагаться налогом по ставке 10%.
Это означает, что доход, получаемый владельцами жилья по договорам аренды, будет облагаться налогом у источника выплаты по ставке 10%.
Отмечается, что проект закона в настоящее время находится на стадии обсуждения в Милли Меджлисе и является частью пакета государственного бюджета на 2026 год.
Основная цель нового порядка — сокращение теневой экономики и повышение прозрачности на рынке жилья.