Fərdi sahibkarlar üçün məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə ödənişlər optimallaşdırılacaq
Məlum olduğu kimi, fərdi sahibkarların sosial sığorta haqlarının mövcud dərəcələrlə hesablanması müddəti 1 yanvar 2026-cı il tarixdə bitir. Bundan irəli gələrək “Sosial sığorta haqqında” Qanuna dəyişiklik edilməsi təklif olunur. Belə ki, mövcud qanuna əsasən, fərdi sahibkarlar özünə görə minimum aylıq əməkhaqqının tikinti sahəsində 50 faizi, digər sahələrdə (yəni ticarət, iaşə, tərcümə, mühasibat və s. xidmət sahələri) 25 faizi miqdarında sosial sığorta haqları ödəyirlər. Həmçinin regionlar üzrə əmsallar tətbiq edilir (Bakı şəhərində 100 faiz, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində 90 faiz, digər şəhərlərdə 80 faiz, rayon inzibati ərazi vahidlərinin inzibati mərkəzi olan inzibati ərazi vahidlərində və qəsəbələrdə 60 faiz, kənd yerlərində 50 faiz miqdarında).
Növbəti ildən qanunvericiliyə dəyişiklik edilməyəcəyi halda fəaliyyət göstərdikləri sahələrdən asılı olaraq fərdi sahibkarların sosial sığorta yükü artmalı idi. Lakin “Sosial sığorta haqqında” Qanuna təklif edilən dəyişikliyə əsasən, fərdi sahibkarlar gələn ildən sosial sığorta haqlarını dövriyyədən 2% dərəcə ilə ödəyəcəklər. Bu zaman sığorta haqqının minimum məbləğ həddi minimum əmək haqqının 15 faizi, yəni 60 manat, maksimum məbləğ həddi isə minimum əmək haqqının 1 misli, yəni 400 manat təşkil edəcək.
Dəyişikliyi nümunələrlə izah edək.
Bakı şəhərində ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən, aylıq gəliri 5000 manat olan mikro sahibkarın ödədiyi aylıq sosial sığorta haqqı mövcud qanunvericiliyə görə 100 manat təşkil edirsə, qanuna dəyişiklik edilməyəcəyi halda bu məbləğ 2 dəfə çox, yəni 200 manat olacaq. Lakin təklif olunan yeni modelə görə, aylıq gəlirə 2 faiz dərəcə tətbiq etməklə hesablanacaq sosial sığorta haqqı (100 manat) mövcud sosial sığorta yükü ilə eyni olacaq. Eyni sahədə aylıq gəliri 3500 manat olan mikro sahibkar üzrə aylıq sosial sığorta haqqı 100 manatdan 70 manata enəcək.
Bakı şəhərində xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən aylıq gəliri 3000 manat olan mikro sahibkar üzrə sosial sığorta haqqı 100 manatdan 60 manata enəcək. Regionlarda isə ticarət sahəsində çalışan və aylıq gəliri 1500 manat olan mikro sahibkarlar üzrə aylıq sosial sığorta haqqının 3 dəfədən çox artmasının qarşısı alınaraq məbləğ 60 manat təşkil edəcək.
Göründüyü kimi, gəlirin həcmindən asılı olmayaraq minimum əmək haqqı üzrə standart məbləğlər əvəzinə qanunvericiliyə təklif olunan yeni dəyişiklik nəticəsində aylıq gəlirləri aşağı olan fərdi sahibkarların sosial sığorta haqqı yükünün aşağı düşməsi gözlənilir.
Qeyd edək ki, fəaliyyət göstərən mikro sahibkarlıq subyektinə aid olan fərdi sahibkarların 80%-nin illik gəlirləri 60.000 manatadək olan şəxslərdir.
Eyni zamanda, fərdi sahibkarın özünə görə ödədiyi sosial sığorta haqları heç bir halda vergi deyil və onun pensiya kapitalına yığılmaqla gələcəkdə həmin şəxsə pensiya ödənilməsi üçün istifadə edilir.

Mandatory state social insurance payments for individual entrepreneurs will be optimized
As is known, the period for calculating the social insurance contributions of individual entrepreneurs at the current rates expires on January 1, 2026. Therefore, an amendment to the Law “On Social Insurance” is being proposed. According to the current law, individual entrepreneurs pay social insurance contributions for themselves in the amount of 50% of the minimum monthly wage in the construction sector, and 25% in other sectors (such as trade, catering, translation, accounting, and other service areas). Regional coefficients are also applied (100% in Baku, 90% in Sumgait and Ganja, 80% in other cities, 60% in district administrative centers and settlements, and 50% in rural areas).
If the legislation is not amended starting next year, the social insurance burden of individual entrepreneurs would have to increase depending on their field of activity. However, according to the proposed amendment to the Law “On Social Insurance,” individual entrepreneurs will pay social insurance contributions at a rate of 2% of their turnover beginning next year. In this case, the minimum amount of the insurance contribution will be 15% of the minimum wage (i.e., 60 manats), and the maximum amount will equal one minimum wage (i.e., 400 manats.
Let us explain the change with examples.
For a micro-entrepreneur operating in the trade sector in Baku with a monthly income of 5,000 manats, the monthly social insurance payment currently totals 100 manats. If no legislative changes were made, this amount would double to 200 manats. However, under the proposed model, applying the 2% rate to monthly income, the calculated social insurance payment (100 manats) will remain the same as the current burden. For a micro-entrepreneur in the same field earning 3,500 manats per month, the social insurance payment will decrease from 100 manats to 70 manats.
For a micro-entrepreneur operating in the service sector in Baku with a monthly income of 3,000 manats, the social insurance payment will decrease from 100 manats to 60 manats. In the regions, for micro-entrepreneurs working in the trade sector with a monthly income of 1,500 manats, the proposed change will prevent their social insurance payments from increasing more than threefold, and the amount will be set at 60 manats.
As seen, instead of standard fixed amounts tied to the minimum wage regardless of income size, the proposed legislative change is expected to reduce the social insurance burden for individual entrepreneurs with lower monthly incomes.
It should be noted that 80% of individual entrepreneurs classified as active micro-entrepreneurship entities are those whose annual income is up to 60,000 manats.
At the same time, the social insurance contributions paid by an individual entrepreneur for themself are in no case a tax and are accumulated in their pension capital, to be used for paying that person a pension in the future.