2026-cı il üçün Novruz, Ramazan və Qurban bayramları günlərinin müəyyən edilməsi haqqında
Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin 105-ci maddəsinin 4-cü hissəsinə və “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2006-cı il 8 dekabr tarixli 194-IIIQD nömrəli Qanununun tətbiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2006-cı il 18 dekabr tarixli 489 nömrəli Fərmanının 2-ci hissəsinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti qərara alır:
1. 2026-cı il martın 20, 21, 22, 23, 24-ü Novruz bayramı, martın 20, 21-i Ramazan bayramı, mayın 27, 28-i Qurban bayramı günləri müəyyən edilsin.
2. Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin 105-ci maddəsinin 2-ci hissəsinə əsasən bu Qərarın 1-ci hissəsində nəzərdə tutulan günlər iş günü hesab edilmir.

В соответствии с частью 4 статьи 105 Трудового кодекса Азербайджанской Республики и частью 2 Указа Президента Азербайджанской Республики № 489 от 18 декабря 2006 года «О применении Закона Азербайджанской Республики № 194-IIIQD от 8 декабря 2006 года “О внесении изменений в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики”» Кабинет Министров Азербайджанской Республики постановляет:
1. Установить 20, 21, 22, 23 и 24 марта 2026 года днями празднования Новруз байрамы, 20 и 21 марта — днями празднования Рамазан байрамы, а 27 и 28 мая — днями празднования Курбан байрамы.
2. В соответствии с частью 2 статьи 105 Трудового кодекса Азербайджанской Республики дни, указанные в части 1 настоящего Постановления, не считаются рабочими днями.