Fiziki şəxslərin xaricdən əldə etdikləri dividend gəlirləri üzrə vergi dərəcəsi 5%-ə endirilir
“Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Qanun layihəsi Milli Məclisdə müzakirə olunur. Dəyişikliklərin əsas hədəfi sahibkarlığın təşviqi, vergi yükünün optimallaşdırılması və “kölgə iqtisadiyyatı”na qarşı mübarizənin gücləndirilməsidir. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti bu dəyişikliklərin əsaslandırılmasını hissə-hissə ictimaiyyətə təqdim edir.
Vergi Məcəlləsinin qüvvədə olan müddəalarına əsasən, Azərbaycan Respublikasının rezidenti olan fiziki şəxslər xaricdən əldə etdikləri qeyri-sahibkarlıq gəlirlərini 14 faiz vergi dərəcəsi ilə bəyan edib ödəməlidirlər. Növbəti ildən həmin vergi dərəcəsinin 14 faizdən 5 faizə endirilməsi təklif olunur.
Dəyişiklik, bir tərəfdən, xaricdən əldə edilən gəlirlərin könüllü şəkildə bəyan olunmasını təşviq edəcək, digər tərəfdən isə vergi bazasının əhatə dairəsinin genişlənməsinə xidmət göstərəcək. Bununla yanaşı, xaricdə yerləşən maliyyə vəsaitlərinin və investisiyaların ölkəyə axınını təşviqi üçün əlavə stimullar formalaşacaq, daha aşağı vergi yükü kapitalın ölkəyə qaytarılmasını iqtisadi cəhətdən daha səmərəli edəcək.

Законопроект «О внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики» обсуждается в Милли Меджлисе. Основная цель предлагаемых изменений — стимулирование предпринимательства, оптимизация налоговой нагрузки и усиление борьбы с «теневой экономикой». Государственная налоговая служба при Министерстве экономики поэтапно представляет общественности обоснование данных изменений.
Согласно действующим положениям Налогового кодекса, физические лица — резиденты Азербайджанской Республики обязаны декларировать и уплачивать налог по ставке 14 процентов на доходы не предпринимательского характера, полученные из-за рубежа. Предлагается, чтобы начиная со следующего года эта ставка была снижена с 14 процентов до 5 процентов.
С одной стороны, данное изменение будет стимулировать добровольное декларирование доходов, полученных из-за границы; с другой — будет способствовать расширению охвата налоговой базы. Кроме того, сформируются дополнительные стимулы для привлечения в страну финансовых средств и инвестиций, размещённых за рубежом, а более низкая налоговая нагрузка сделает возврат капитала в страну экономически более эффективным.