Vergi ödəyiciləri üçün yeni istifadəçi təlimatları hazırlanıb
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) vergi ödəyicilərinin elektron xidmətlərdən istifadəsini asanlaşdırmaq məqsədilə öz rəsmi səhifəsində bir sıra istifadəçi təlimatları yerləşdirib.
Təlimatlar vasitəsilə vergi ödəyiciləri artıq ödənilmiş vergilərin, faizlərin və maliyyə sanksiyalarının qaytarılması üçün müraciət edə, “Bina üzrə məlumat forması”nı göndərə və dəqiqləşdirə, habelə fiziki şəxslərin bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada aldıqları yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması üçün müraciət təqdim edə bilərlər.
Həmçinin, İnternet Vergi İdarəsinin “Məktublar modulu”ndan və “Vergi ödəyicisinin debitor və kreditor borcları haqqında məlumat forması”ndan istifadə üçün təlimatlar da təqdim olunub.

The State Tax Service under the Ministry of Economy has published a number of user guidelines on its official website to facilitate taxpayers’ use of electronic services.
Through these guidelines, taxpayers can now:
Apply for the refund of overpaid taxes, interest, and financial sanctions;
Submit and update the “Building Information Form”;
And file an application for the refund of VAT paid by individuals who have purchased residential or non-residential property from persons engaged in construction activities, through non-cash transactions.
In addition, the Service has also provided guidelines on how to use the “Letters Module” and the “Information Form on the Taxpayer’s Debtor and Creditor Liabilities” available in the Internet Tax Administration system.